کارگاه آموزشی اصطلاحات سئو – ۵۰ اصطلاح کاربردی سئو در سال ۱۴۰۰

برای کسب هر دانشی اول از همه باید با زبان اون دانش آشنا بشیم. اگه می خوای سئو را یاد بگیری قبل از هر چیزی بیا و اصطلاحات اولیه رو از اینجا یاد بگیر.

امیررضا

انتشار در: ۲۶ فروردین ۱۴۰۰
خواندن این مطلب حدود [rt_reading_time] دقیقه زمان می برد

راهنمای مطالعه

دنبال درآمد زیاد هستی؟

با شرکت در این دوره تضمین می کنم
که به درآمد بیش از حد می رسی

فهرست مطالب پنهان

ممکن است که بعضی اوقات برای شما اتفاق افتاده باشد که در مبحث سئو به مشکلی برخورد کرده باشید و وقتی مشکل خودتان را در گوگل جستجو می کنید، با واژه های ناآشنای مرتبط با سئو برخورد می کنید. در مبحث سئو اصطلاحات زیادی وجود دارد که اگر بخواهید سئو را یاد بگیرید، باید با این اصطلاحات آشنا باشید. با ما در ادامه پست همراه باشید تا کاربردی ترین اصطلاحات سئو را با هم یاد بگیریم.

۵۰ اصطلاح سئو که بیشترین کاربرد را دارند

اصطلاحاتی که در بخش زیر مشاهده می کنید، تلاش شده است که پیوستگی ارتباط آن ها حفظ شود و مشکل پراکندگی ای که ممکن بود بوجود بیاید را با دسته بندی کردن این اصطلاحات سئو رفع کنیم. اصطلاحات سئو ما در سه بخش اصطلاح سئو مرتبط با وبسایت، اصطلاح سئو مرتبط با محتوا و اصطلاح سئو مرتبط با موتور های جستجو دسته بندی شده اند.

دسته اول اصطلاحات سئو : مرتبط با وبسایت

در این بخش با اصطلاحات سئویی آشنا می شویم که مرتبط با وبسایت ها هستند.

 اصطلاحات پر کاربرد سئو سری اول

۱. URL

URL به زبان ساده تر همان آدرس اینترنتی یا آدرس یک صفحه از وب است که حال می تواند یا صفحه اصلی آن وبسایت باشد یا یک صفحه دیگر از همان وبسایت. به URL ها برچسب آدرس زده شده است. به این معنی که این URL ها به ما کمک می کنند تا بتوانیم صفحه خاصی را در اینترنت پیدا کنیم. به عنوان مثال URL صفحه اصلی وبسایت کلاته به این صورت است : https://www.kalaateh.com

فقط کافیست این URL ها را در مرورگر خودمان وارد کنیم تا به صفحه موردنظر برسیم.

۲. سیستم مدیریت محتوا

سیستم های مدیریت محتوا یا CMS نرم افزار های تحت وبی هستند که با نصب و کاربری ساده تر به شما این امکان را می دهند تا محتوای خودتان را روی یک وبسایت بالا بیاورید.

یک سیستم مدیریت محتوای معروف که بسیاری از وبسایت ها از آن استفاده میکنند وردپرس است که طی چند دقیقه میتوانید با کمک وردپرس وبسایت خودتان را با کمک قالب های آماده بالا بیاورید و محتوا منتشر کنید.

وردپرس افزونه های زیادی نیز دارد از جمله افزونه های سئو که می تواند در سئو وبسایتتان به شما کمک کند.

۳. هوم پیج

به صفحه اصلی یا دیفالت یک وبسایت هوم پیج می گویند که معمولا وبسایت ها آن را با واژه های خانه یا صفحه اصلی در منوی وبسایت قرار میدهند.

۴. UI

UI یا User Interface یا رابط کاربری هر عنصری روی وبسایت شماست که کاربر آن را میبیند. به طور کلی UI مربوط به شکل ظاهری وبسایت شماست.

۵. UX

UX یا User Experience یا تجربه کاربری به معنی جلب رضایت کاربر شما و فراهم کردن زیرساختی از طرف شما برای ارائه دادن بهترین تجربه کاربری به آن هاست.

۶. هدر

هدر (Header) بخش بالایی وبسایت شماست که معمولا لوگو، منو یا نوبار در این بخش قرار میگیرند.

۷. فوتر

فوتر (Footer) بخش پایینی وبسایت شماست که معمولا داخل آن لینک صفحات مختلف وبسایت، نشان های اعتماد و یا توضیح مختصری از اینکه که هستید و چه کاری انجام می دهید، قرار می دهند.

۸. سایدبار

سایدبار (Sidebar) همان بخش کناری وبسایت شماست که می توانید در آن تبلیغات، محصولات فروشگاه یا لینک صفحات مختلف وبسایت را قرار بدهید.

۹. کوکی ها

کوکی ها فایل های متنی کوچکی هستند که روی دیوایس های شما ذخیره می شوند. وقتی شما در یک وبسایت یک سری شخصی سازی ها انجام می دهید و یا در آن وبسایت لاگین (ورود) می کنید، این اطلاعات شما نیاز است تا در مکانی ذخیره شود. در این لحظه است که سرور سایت از مرورگر درخواست می کند تا این اطلاعات را برای شما نگه داری کند.

۱۰. رنک الکسا

رتبه یا رنک الکسا  پارامتر مهمی است که صاحبان وبسایت ها همیشه برای بررسی عملکرد وبسایت خود آن را رصد می کنند. الکسا وبسایت شما را با دیگر وبسایت ها در سراسر جهان و کشور مقایسه می کند و به وبسایت شما رتبه بندی کشوری و جهانی می دهد.

۱۱. سرعت صفحه

سرعت صفحه مقدار زمانی است که طول میکشد تا وبسایت شما به طور کامل بالا بیاد. سرعت صفحه یکی از فاکتور های گوگل برای رتبه بندی وبسایت ها نیز هست.

۱۲. حافظه کش

حافظه پنهان یا کش، حافظه ای است که محتوای یک صفحه به عنوان مثال عکس ها را برای کمک به بارگیری سریعتر وب سایت ها جمع آوری و ذخیره می کند.

۱۳. سی اس اس (CSS)

کد های سی اس اس دستوراتی هستند که به وسیله آن ها می توانیم ویژگی های ظاهری یک وبسایت را تعیین کنیم. به عنوان مثال فونت یک متن را تغییر بدهیم، یا رنگ یک المانی را عوض کنیم.

۱۴. سایت مپ

لیستی از URL های وبسایت شماست که به گوگل اجازه خواندن آن ها را میدهد تا بتواند آن محتوا را در نتایج جستجوی خودش لیست کند.

۱۵. HTTPS

وقتی شما آدرس وبسایتی را در مرورگر خود می زنید، درخواست شما از طرف مروگر به هاست سایت مقصد ارسال می شود. این ارتباط بین مرورگر و هاست با دو پروتکل HTTP و HTTPS صورت می گیرد. HTTPS پروتکل رمزنگاری شده HTTP است که بهره بردن وبسایت ها از این پروتکل به شدت برای گوگل حائز اهمیت است.

۱۶. بردکرامب

بردکرامب یا مسیر راهنما مربوط به بخش رابط کاربری یا UI است که مسیر حرکت کاربر در بین صفحات سایت را نشان می دهد و به او این امکان را می دهد که مطابق میل خودش در بین این صفحات جابه جا شود.

دسته دوم اصطلاحات سئو : مرتبط با محتوا

در این بخش با اصطلاحات سئویی آشنا می شویم که مرتبط با محتوای وبسایت ها هستند.

اصطلاحات سئو سری دوم

۱۷. کلمه کلیدی

کلمه یا کلمات کلیدی، کلماتی هستند که شما از آن ها به طور مکرر در محتوای خود استفاده می کنید تا برای آن کلمه یا کلمات کلیدی، محتوای شما در گوگل یا هر موتور جستجوی دیگر لیست شود.

اگر کاربری آن کلمه کلیدی که شما از آن استفاده کرده اید را جستجو کند و گوگل نیز محتوای شما را از قبل در نتایج جستجوی خودش لیست کرده باشد، گوگل صفحه شما را به کاربر نشان خواهد داد.

۱۸. بک لینک

لینک های ورودی به وبسایت شما از جانب وبسایت های دیگر هستند.

۱۹. دیسوا (Disavow)

هر بک لینکی برای وبسایت شما مناسب نیست. برخی از بک لینک ها کیفیت پایینی دارند یا اینکه اسپم هستند. دیسوا کردن یعنی بیایم با استفاده از ابزاری به نام Disavow links که می توان آن را در سرچ کنسول گوگل پیدا کرد، بک لینک هایی که احساس می کنیم برای وبسایت ما مضر هستند را پاک کنیم.

۲۰. لینک داخلی

لینکی است در وبسایت شما که به صفحه ای دیگر از وبسایت شما اشاره می کند.

۲۱. لینک خارجی

لینکی است در وبسایت شما که به صفحه ای از وبسایت دیگر اشاره می کند.

۲۲. تگ H

تگ های H تگ های عنوان یا تیترگذاری شما در محتوا هایتان هستند. هنگام محتوا گذاری در وردپرس وقتی می خواهید تیتری به مطالب خود اختصاص دهید، باید از تگ های H استفاده کنید.

۲۳. توضیحات متا

توضیحات متا توضیحاتی هستند که برای موتور های جستجو نوشته می شوند و به توضیح صفحه موردنظر می پردازند. این توضیحات در نتایج جستجو ظاهر می شوند.

۲۴. لندینگ پیج

صفحه ای از وبسایت شما با هدفی معین است که عناصر آن بر حسب اهدافی که دارید عمل می کنند و کاربر را آن سمت و سو می کشانند. این لندینگ پیج شما می تواند صفحه اصلی وبسایت شما باشد، دارای فرم خاصی باشد که اطلاعات جمع آوری کند و یا دارای لینک هایی باشد که کاربر را به دیگر صفحات سایت رجوع می دهد.

۲۵. سئو کلاه سفید

تکنیک های سئو کلاه سفید، دسته ای از تکنیک های سئو هستند که به سئوی وبسایت و بالا آمدن آن کمک می کنند و همچنین با قوانین گوگل سازگاری دارند.

۲۶. سئو کلاه سیاه

تکنیک های سئو کلاه سیاه، دسته ای از تکنیک های سئو هستند که به سئوی وبسایت ممکن است در برخی شرایط کمک کنند اما با قوانین گوگل سازگاری ندارند و اگر گوگل متوجه این موضوع شود وب سایت شما را مجازات می کند.

۲۷. سئو کلاه خاکستری

تکنیک های سئو کلاه خاکستری ترکیبی از تکنیک های سئو کلاه سفید و سیاه هستند که هم قوانین گوگل در آن رعایت می شوند و هم نمی شوند.

۲۸. سئو داخلی

سئو داخلی به مجموعه اعمالی گفته می شود که شما در وبسایت خود انجام می دهید تا سئو وبسایت خود را بهبود ببخشید.

۲۹. سئو خارجی

سئو خارجی به مجموعه کنش هایی گفته می شود که خارج از وبسایت شما انجام می شوند، بر روی سئوی وبسایت تاثیر می گذارند و ممکن است تحت کنترل کامل ما نباشد. مثلا بک لینک ها از جمله عوامل سئو خارجی هستند.

۳۰. سئو محلی

سئو محلی به مجموعه اعمالی گفته می شود که شما انجام می دهید تا در نتایج جستجوی افرادی که در موقعیت جغرافیایی نزدیکی به کسب و کار شما قرار دارند، بالا نشان داده شوید.

۳۱. سئو منفی

از جمله تکنیک های کلاه سیاه سئو است که برای کاهش جایگاه سایت های رقیب مورد استفاده قرار می گیرد.

۳۲. انکر تکست

انکر تکست کلمات یا کاراکتر هایی هستند که به یک مطلب از وبسایت شما یا وبسایت دیگر پیوند می خورند.

۳۳. کال تو اکشن

المان هایی هستند که از مخاطب شما درخواست می کند تا عمل خاصی را در وبسایت شما انجام دهد. به عنوان مثال همه ما دکمه هایی مانند دکمه دانلود، بیشتر بدانید، افزون به سبد خرید و … را دیده ایم.

۳۴. لینک های شکسته

لینک های شکسته، لینک هایی هستند که بعد از مدتی یا دچار مشکل می شوند و یا از بین می روند و در نهایت شما را با ارور ۴۰۴ مواجه می کنند.

دسته سوم اصطلاحات سئو : مرتبط با موتور های جستجو

در قسمت آخر این کارگاه با اصطلاحات سئویی آشنا می شویم که مرتبط با موتورهای جستجو مانند گوگل، بینگ، یاهو و… هستند.

اصطلاحات سئو سری سوم

۳۵. SERP

SERP در واقع همین نتایج جستجویی هستند که گوگل بر طبق کلمات کلیدی و فاکتور های دیگری که دارد، ردیف میکند و به کاربر نشون می دهد. نتایج جستجوی گوگل معمولا در هر صفحه شامل ۱۰ لینک از محتوای جستجو شده سایت های مختلف می باشد.

نتایج جستجویی که گوگل به کاربر ارائه می دهد می تواند شامل عکس، ویدیو، خبر، صفحات فروشگاهی و چند مورد مختلف دیگر هم باشد که طی سال های مختلف گوگل آن ها را به نتایج جستجوی خودش وارد کرده است.

۳۶. ایندکس

ایندکس شدن یک صفحه در گوگل به این معنی است که صفحه موردنظر در نتایج جستجوی گوگل فهرست شود.

۳۷. کراولر

کراولر یا خزنده موتور جستجو وظیفه دارد که در وبسایت ها مطالب مختلف را طبق الگوریتمی مشخص پیدا و ایندکس کند.

۳۸. اسپم

اگر از آن دسته آدم هایی باشید که در دنیای اینترنت حضور فعالی دارند به طور حتم حداقل یکبار مطالب اسپم را دیده اید. اسپم ها محتوای نامرتبط و ناخوانده ای هستند که ممکن است در طی فعالیت روزانه خود در اینترنت با آن ها مواجه شویم.

۳۹. ترافیک وبسایت

ترافیک یک وبسایت تعداد کل بازدیدکنندگانی است که از آن بازدید می کنند.

۴۰. اصطلاح پنالتی

حتما اصطلاح وبسایت شما پنالتی خورده است را شنیده اید. از این واژه هنگامی استفاده می شود که شما فعالیتی خلاف قوانین گوگل انجام بدهید و گوگل متوجه این فعالیت غیر مجاز شما شود و وبسایت شما را مجازات کند. به این مجازات گوگل اصطلاحا پنالتی می گویند.

۴۱. نرخ کلیک

نرخ کلیک یا CTR شاخصی است که به نسبت تعداد دفعاتی که در نتایج جستجو کلیک می شوید به تعداد کل دفعاتی که در نتایج جستجو ظاهر می شوید، گفته می شود.

۴۲. نرخ تبدیل

نرخ تبدیل یا Conversion Rate شاخصی است که به نسبت تعداد بازدید کننده هایی که برای شما تبدیل به مشتری شدند بر تعداد کل بازدیدکننده ها اشاره دارد.

۴۳. نرخ پرش

نرخ پرش یا Bounce Rate شاخصی  است که به نسبت تعداد بازدیدکننده هایی که بدون مراجعه به دیگر صفحات شما وبسایتتان را ترک می کنند بر تعداد کل بازدیدکننده هایتان گفته می شود.

۴۴. Page Authority و Domain Authority

Domain Authority معیاری است که از جانب شرکت MOZ به وجود آمده تا به وسیله آن میزان اعتبار کلی یک وبسایت را بسنجد. MOZ برای امتیازدهی از بین اعداد ۱ تا ۱۰۰ یک عدد را به وبسایت اختصاص می دهد.

Page Authority نیز دیگر معیار سنجش این شرکت است با این تفاوت که میزان اعتبار یک صفحه خاص از یک وبسایت (زیر دامنه) را می سنجد.

۴۵. الگوریتم های گوگل

مطالبی که ما در گوگل جستجو می کنیم طبق الگوریتم خاصی که گوگل طی سالیان سال آن را تغییر داده و بهبود بخشیده، نمایش داده می شوند. برای آپدیت های الگوریتم گاهی خود شرکت گوگل و گاهی کاربران اسم هایی انتخاب می کردند که از جمله معروف ترین الگوریتم های گوگل می توانیم به الگوریتم های پاندا، پنگوئن، رنک برین، مرغ مگس خوار و … اشاره کنیم.

۴۶. AMP

نسخه AMP وبسایت راه حلی است که برای بارگذاری سریع وبسایت و محتوای آن در گوشی های موبایل تعبیه شده است. AMP با ساده سازی صفحه وبسایت شما موجب بارگذاری سریعتر آن در تلفن های همراه می شود.

۴۷. سرچ کوئری

وب سرچ کوئری لیستی از صفحات مختلف است که بر طبق جستجوی کاربر نمایش داده می شود.

۴۸. کلوکینگ

کلوکینگ یکی از تکنیک های سئو کلاه سیاه است که با استفاده از آن محتوای نمایشی به کاربر و خزنده های موتور جستجو را متفاوت قرار می دهند تا موتورهای جستجو را فریب بدهند.

۴۹. گوگل سرچ کنسول

گوگل سرچ کنسول سرویس رایگانی است که به شما اطلاعات مفیدی از وبسایتتان ارائه می دهد. شما می توانید در گوگل سرچ کنسول میزان کل بازدید وبسایت، وضعیت شاخص های آن، اینکه افراد چگونه به وبسایت شما می آیند، چه صفحه ای از وبسایت شما محبوبیت بالایی دارد و خیلی از عوامل دیگر را پیدا کنید.

۵۰. گوگل آنالیتیکس

گوگل آنالیتیکس دیگر ابزار رایگان گوگل است که برای تحلیل و آنالیز وبسایت به کار می رود.

سوالات متداول اصطلاحات سئو

امکان دارد که رتبه ی الکسای دو وبسایت با هم یکسان باشد؟

خیر هر وبسایت بر اساس امتیازی که نزد الکسا دارد رتبه بندی می شود. بنابراین احتمال کمی وجود دارد که امتیاز دو وبسایت و در نتیجه رتبه آن ها با هم برابر شود.

آیا تکنیک های سئو کلاه سیاه واقعا برای وبسایت ما مفید هستند؟

در گذشته این تکنیک ها به برخی از وبسایت ها کمک کرده اند و رتبه آن ها را در گوگل بالا برده اند اما اکنون گوگل الگوریتم خود را هوشمند ساخته است و اکثر این حرکات غیرطبیعی از جانب گوگل شناسایی و وبسایت خاطی مجازات می شود.

انجام دادن تکنیک های سئو کلاه سیاه برای وبسایت ما مفید است؟

در گذشته شاید اینگونه تکنیک ها به سایت ها کمک می کردند تا رتبه بهتری داشته باشند، اما امروزه گوگل جلوی این تکنیک ها را گرفته است و به شدت وبسایت کسانی که تخلف می کنند را مجازات می کند.

آیا AMP فاکتور مهمی در رتبه بندی وبسایت ما محسوب می شود؟

AMP در رتبه بندی وبسایت شما در هنگام نمایش نتایج جستجو در دسکتاپ تاثیری ندارد اما به شدت در رتبه بندی نتایج جستجوی تلفن های همراه موثر است.

استفاده زیاد و غیرطبیعی از کلمات کلیدی رتبه بهتری به محتوای ما می دهد؟

 نه تنها استفاده غیرطبیعی از کلمات کلیدی در رتبه بندی وبسایت شما تاثیر مستقیم ندارد، بلکه به ضرر وبسایت شما نیز خواهد بود. همیشه سعی کنید محتوای خودتان را عادی نگه دارید. کلمه کلیدی مدنظر شما به اندازه کافی تکرار خواهد شد.

مطالب مرتبط

همه چی درباره آزمون sat

همه چی درباره آزمون sat

SAT مخفف عبارت scholastic Aptitute Test است. این آزمون مهارت و دانش شرکت کنندگان را ارزیابی می کند و هدف آن ارزیابی شرکت کنندگان برای ورود به دانشگاه است

۲ دیدگاه ها

    • عارفه عسکری

      سلام رضای عزیز ممنونم از نظره مثبتت

      پاسخ

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *