عمومی

خطای ۴۱۰ Gone چیست و چگونه آن را برطرف کنیم؟

ارائه ی راهکار های کاربردی برای حل خطای 410

خطای ۴۱۰ Gone Error یک کد وضعیت پاسخ HTTP است که نشان می دهد منبع درخواست شده توسط کاربر حذف شده است و کاربر نباید انتظار تغییر مسیر یا آدرس انتقال را داشته باشد.

خطای 410
خطای ۴۱۰

همه چیز درباره ی خطای ۴۱۰ Gone

   

ارور 410
ارور ۴۱۰

[۲]

خطای ۴۱۰ Gone به چه معناست؟

خطای ۴۱۰ Gone Error یک کد وضعیت پاسخ HTTP است که نشان می دهد منبع درخواست شده توسط کاربر حذف شده است و کاربر نباید انتظار تغییر مسیر یا آدرس انتقال را داشته باشد.

خطای ۴۱۰ Gone ممکن است شبیه به کد 404 Not Found باشد که در مقالات قبلی به آن اشاره کردیم ، اما این دو کد یک هدف کاملاً متفاوت را ارائه می دهند. یک کد 404 نشان می دهد که منبع درخواستی در حال حاضر موجود نمی باشد ، اما می تواند در درخواست های آینده در دسترس باشد. در مقابل ، یک کد خطای 410 نشان میدهد که منبع به طور دائم حذف شده و در آینده در دسترس نخواهد بود.

خطای 410
خطای ۴۱۰

[۳]

خطای ۴۱۰ Gone به چه شکل هایی دیده میشود؟

چند روش مختلف وجود دارد که ممکن است خطای ۴۱۰ Gone را ببینید. لیست زیر تعدادی از این تغییرات را توضیح می دهد که بسته به سرور وب مورد استفاده ممکن است مشاهده کنید. اگرچه آنها کمی متفاوت هستند ، هر یک به معنای یکسان هستند.

  • ۴۱۰ Gone
  • Gone
  • Error 410
  • HTTP Status 410

چگونه خطای ۴۱۰ Gone را برطرف کنیم؟

در برخی موارد ، خطای ۴۱۰ Gone ممکن است عمدی باشد.با این حال ، همه موارد خطای 410 عمدی و یکسان نیستند. خطاهای 4xx به عنوان پاسخ خطای کاربر دسته بندی می شوند؛اما این لزوما به این معنی نیست که مسئله از سمت کاربر است.

در زیر دلایلی را برای اینکه ممکن است خطای ۴۱۰ از طرف کاربر یا سمت سرور رخ دهد ، بررسی خواهیم کرد.

سمت کاربر

۱.URL اشتباه

یکی از متداول ترین دلایلی که خطای ۴۱۰ Gone  از طرف کاربر بازگردانده می شود،به دلیل وارد شدن URL اشتباه است. در حال حاضر ، در بسیاری از موارد ، یک URL اشتباه منجر به 404 Not Found خواهد شد،اگر در مدت زمان مشخصی منبعی در آن URL وجود داشته باشد و سرور پیکربندی شده باشد که کد وضعیت 410 را برای آن منبع بازگردانده میشود.

۲.برنامه یا تغییرات بستر های نرم افزاری

این که آیا شما از CMS محبوب وردپرس یا جوملا استفاده می کنید ، یا از یک برنامه کاربردی سفارشی، ، افزودن پلاگین ها، ماژول ها یا به روزرسانی ها می تواند منجر به تغییرات ناخواسته شود.

در مورد برخی افزونه ها / ماژول های خاص ممکن است شما نیاز به تأیید پایگاه داده خود داشته باشید تا اطمینان حاصل کنید.

۳.ارتقاء اخیر Rollback

اگر قبل از ظاهر شدن خطای ۴۱۰ Gone ، سیستم مدیریت محتوا را به تازگی به روز کرده اید ،به نسخه قبلی خود که نصب کرده اید ، توجه کنید. به طور مشابه ، هر برنامه افزودنی یا ماژولی که ممکن است اخیراً آن را ارتقاء داده باشید ، می تواند باعث بروز مشکلات سمت سرور نیز شود.

سمت سرور

۱.بررسی فعالیت ها

اولین کاری که در هنگام دریافت کد وضعیت HTTP غیر منتظره روی سرور انجام می شود ، بررسی فعالیت ها است. مکان پرونده های ورود به سیستم سرور شما بستگی به این دارد که از کدام سرور استفاده می کنید: Nginx vs Apache یا سایر موارد. پرونده log را باز کنید و یک جستجوی خطای 410 را انجام دهید ، این حداقل باید شما را به جهتی که خطا از آن ناشی می شود ، راهنمایی کند.

۲.تغییر مسیر ها

دومین موردی که در صورت بروز خطاهای ۴۱۰ Gone  از طرف سرور باید بررسی کنید ، فایل پیکربندی برای تغییر مسیرهای ناخواسته است.

اگر از Apache استفاده می کنید،باید فایل پیکربندی سرور apache و همچنین پرونده .htaccess را بررسی کنید. اگر از Nginx استفاده می کنید ، باید پرونده nginx.conf را بررسی کنید.

چه موقع به جای ۴۰۴ Not Found می توانید از 410 Gone استفاده کنید؟

به عنوان یک توسعه دهنده وب ، مهم است که بدانید چه موقع به جای ۴۰۴ Not Foun از خطای 410 Gone استفاده کنید. استفاده از کد وضعیت مناسب به چند دلیل مفید است:

  • این امکان را به کاربران می دهد که منبع دیگر وجود ندارد ، بنابراین آنها نباید دوباره تلاش کنند و به آن دسترسی پیدا کنند.
  • Googlebot با هر کد وضعیت کمی متفاوت رفتار می کند.

[۴]

نکات مهم در خصوص استفاده از خطا ها

اگر صاحب یک منبع هستید و تصمیم دارید به طور عمدی منبع گفته شده را از سرور خود به طور دائم حذف کنید ، باید یک خطای ۴۱۰ به هر کاربر بعدی که سعی در دسترسی به آن دارد ، بازگردد. این خطا همچنین به همه وب سایت هایی که به این منبع لینک دارند می گوید تا آن را حذف کنند زیرا دیگر قابل اجرا نیست.

علاوه بر این ، مطابق مت کاتس ، Googlebot با 404 و 410 تفاوت کمی دارد. اگر Googlebot با وضعیت 404 مواجه شود ، از آن صفحه در سیستم خزنده محافظت می کند که گویی می گوید “شاید این وضعیت به طور تصادفی برگردانده شود” و بلافاصله آن را به عنوان خطا طبقه بندی نمی کند.

از طرف دیگر ، اگر Googlebot با وضعیت 410 روبرو شود ، فرض می شود که مدیر وب سایت عمداً وضعیت این منبع را به 410 تنظیم کرده است؛بنابراین Googlebot بلافاصله آن را به عنوان خطا طبقه بندی می کند. با این حال ، گوگل به طور دوره ای دوباره صفحات / منابعی را که قبلاً وضعیت 410 را برگردانده اند دوباره بررسی می کند تا ببیند آیا چیزی تغییر کرده است یا خیر.

بنابراین ، اگر این منبع در جایی دیگر وجود داشته باشد یا ممکن است در آینده بازگردد ، از ۴۰۴ استفاده کنید. در غیر این صورت ، اگر مطمئن هستید که این منبع دوباره ظاهر نخواهد شد ، می توانید از ۴۱۰ استفاده کنید.

[۵]

خطای ۴۰۴ یا ۴۱۰ ؟

برای درک بهتر از زمان استفاده از وضعیت ۴۱۰ Gone ، مثال زیر را در نظر بگیرید. بیایید بگوییم که یک شرکت پیشنهادی تبلیغاتی با زمان محدود برای یک محصول خاص ارائه می دهد. صفحه ای برای این تبلیغ ایجاد شده است که به مدت 30 روز معتبر است. با این حال ، پس از پایان 30 روز تبلیغات ، صفحه پایین می آید.

اگر شرکت اطمینان داشته باشد که هرگز همان تبلیغات دیگر اجرا نمی شود ، ممکن است از یک وضعیت ۴۱۰ Gone برای آن صفحه استفاده کند. بنابراین اگر هر وب سایت دیگری در طول دوره تبلیغ به آن صفحه لینک داده شده باشد ، هر بازدید کننده خطای 410 را مشاهده خواهد کرد.

خلاصه

وضعیت ۴۱۰ Gone همانند سایر کدهای وضعیت 4xx معمولاً مورد استفاده قرار نمی گیرد ، اما از کاربردهای آن استفاده می کنند.

اگر می خواهید از یک وضعیت ۴۱۰ در یک منبع / صفحه خاص استفاده کنید ، به سادگی اطمینان حاصل کنید که می خواهید صفحه را بطور دائم حذف کنید. در غیر این صورت ، اگر امکان انتشار این صفحه در آینده وجود دارد ، بهتر است از وضعیت ۴۰۴ استفاده کنید.

منابع:

۱.https://www.keycdn.com

۲.https://michaels.me.uk

۳.https://airbrake.io

۴.https://www.dropboxforum.com

۵.https://www.wallpaperflare.com

https://www.keycdn.com

https://airbrake.io

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اطلاع از
همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن