چگونه بفهمیم یک سایت معتبر است؟

متاسفانه اخیرا اطلاعاتی مبنی بر عدم فعالیت درست برخی از فروشگاه‌های اینترنتی معتبر مانند زنبیل در شبکه‌های اجتماعی پحش شده. این موارد مخصوصا اگر در مورد سایت‌های معتبر این اتفاق بیفتد تاثیر بسیار مخربی بر اعتماد مردم روی سایت‌های اینترنتی…

احمد کلاته

انتشار در: ۶ آذر ۱۳۹۶
امروز ۱۱ خرداد ۱۳۹۹

متاسفانه اخیرا اطلاعاتی مبنی بر عدم فعالیت درست برخی از فروشگاه‌های اینترنتی معتبر مانند زنبیل در شبکه‌های اجتماعی پحش شده. این موارد مخصوصا اگر در مورد سایت‌های معتبر این اتفاق بیفتد تاثیر بسیار مخربی بر اعتماد مردم روی سایت‌های اینترنتی دارد.

امیدوارم فروشگاه‌های اینترنتی معتبر کاملا بر این موضوع واقف باشند که کوچکترین اشتباهی از طرف آن‌ها لطمه شدیدی به کل کسب و کارهای اینترنتی در ایران می‌زند.

اما چگونه بفهمیم یک سایت معتبر است؟

این مواردی را که در مورد «چگونه بفهمیم یک سایت معتبر است؟» ارائه می‌کنم بیشتر از اینکه برای خریداران باشد، برای دانشجویان مدرسه آموزش بازاریابی اینترنتی بازاریابی اینترنتی است که صاحب فروشگاه یا سایتی هستند. این موارد را در کسب و کارتا لحاظ کنید تا مخاطبان سایتتان اعتماد کنند و در نتیجه از شما خرید کنند.

در ادامه مطلب سعی کرده‌ام مهم‌ترین مواردی را که باعث افزایش اعتماد کاربران به سایت می‌شود را اعلام کنم. بنابراین ممکن است بعضی از مواردی که کلیشه‌ای هستند یا تاثیر کمتری دارند را نیاورده باشم.

ساخت فروشگاه اینترنتی حرفه ای-دریافت نماد اعتماد الکترونیک

۱. کیفیت و زیبایی سایت

وقتی وارد سایتی می‌شوید اگر فنت‌ها به هم ریخته، نازیبا، عکس‌ها بی کیفیت، رنگ‌های ناهمخوان و … باشد، احتمال اینکه پشت این سایت شخص خاصی نباشد زیاد است.

البته این مورد بدون اینکه من به آن اشاره کنم نیز شما بصورت ناخودآگاه در نظر می‌گیرید. چراکه این گونه سایت‌ها آنقدر حس بی اعتمادی به شما می‌دهند که حتی اگر محصول مورد نیاز شما را داشته باشد نیز، آن را در گزینه آخر برای خرید قرار خواهید داد.

پ.ن: سعی کنید ظاهر سایتتان را زیبا کنید. فنت، عکس‌ها، رنگ سایت، منوها، پنل کاربری و … را تماما در نظر بگیرید و بهینه کنید.

انواع مدل های کسب و کار اینترنتی

چگونه بفهمیم یک سایت معتبر است

۲. خطا یا جملات نا مفهوم

در جواب به این سوال که چگونه بفهمیم یک سایت معتبر است، باید بگویم اگر با کلیک بر روی سایتی به صفحه ۴۰۴ ارجاع داده شدید یا پیغام خطا دریافت کردید. اگر با جملات فارسی یا انگلیسی یا کدهای نامفهوم برخورد کردید، به این سایت شک کنید. اگر شخص پشت این سایت باشد و برای وبسایت و مشتری ارزش قائل باشد، وبسایت خود را بررسی می کند و این خطاها را از بین می‌برد.

پ.ن: پنل کاربری، بخش نظرات، صفحه سبد خرید، تصویه حساب، صفحه فاکتور، فرم‌ها و … را چک کنید و خودتان به عنوان یک کاربر غریبه (از طریق incognito window مرورگر کروم) وارد سایتتان شوید، خرید کنید و تا آخرین مرحله پس از خرید پیش بروید، عضو سایتتان بشوید، ببینید چه ایمیل‌هایی بعد از خرید یا بعد از عضویت ارسال می‌شود و اگر هر خطایی داشت همه ‌آن‌ها را درست کنید.

این موضوع علاوه بر اعتماد سازی، روی برندسازی سایتتان نیز تاثیر فراوانی دارد.

راهنمای راه اندازی کسب و کار اینترنتی بدون سرمایه

چگونه بفهمیم یک سایت معتبر است

۳. پویا بودن سایت

سایت پویا چه ویژگی‌هایی دارد؟

یک سایت پویا بصورت منظم محتوا تولید می‌کند

در یک سایت پویا نباید بیشتر از یک هفته از تاریخ آخرین مطلبش گذشته باشد

در یک سایت پویا، کاربران زیر صفحات محصولات، مقالات و … نظر می‌گذارند

در یک سایت پویا فرمت‌های متفاوتی از محتوا وجود دارد (متن، صوت، فیلم، اینفوگرافیک و …)

یک سایت پویا باید شامل عکس‌های مدیر سایت و دیگر اعضای مجموعه باشد

۲ سوال متداول در راه اندازی کسب و کار اینترنتی موفق

۴. تماس با ما

این مورد را فارغ از سایت‌هایی می‌گویم که واقعا شناخته شده و معتبر هستند. مثلا در صفحه تماس با ما سایت متمم شما فقط یک فرم می بینید که معلوم هم نیست با پر و ارسال کردن فرم کسی پاسخگو باشد یا خیر. اما این سایت و شخصی که پشت این سایت است (محمدرضا شعبانعلی) آنقدر معتبر هستند که این مورد شامل ایشان نمی‌شود.

اگر از سایتی بار اول است که خرید می‌کنید یا اطلاعات زیادی درباره آن ندارید، حتما بخش تماس با ما را ببینید که آدرس و شماره تلفن داشته باشد.  با شماره تماس بگیرید و قبل از خرید با فروشنده هماهنگ کنید. همچنین جستجو در تالارهای گفتمان و سوال در مورد اعتبار سایت مربوطه نیز کار عجیبی نخواهد بود.

پ.ن: صفحه ارتباط با ما را حرفه‌ای درست کنید. نشانی و شماره تماس قرار دهید. حتی اگر نشانی منزلتان است. گوش به زنگ باشید و جواب مشتری را حتما بدهید. هر زنگی که می‌خورد چندین هزار تومان برای شما آب خورده بنابراین برای آن ارزش قائل شوید. فرم تماس با را نیز قرار دهید (احتمالا بلااستفاده خواهد بود اما ارزش ذهنی بالایی دارد)

۳ نکته اساسی برای تولید محتوای سئو شده

۵. شبکه‌های اجتماعی

این مورد برای فهمیدن این موضوع که چگونه بفهمیم یک سایت معتبر است، بسیار مهم است.

سایت یا فروشگاه اینترنتی که شبکه‌های اجتماعی فعال دارند، فوق‌العاده زیاد جلب اطمینان و اعتماد می‌کنند.

بنابراین اگر می‌خواهید از فعال بودن یک سایت و معتبر بودن آن مطمئن شوید، یکی از شاخصه‌های مهم آن فعال بودن صاحبان آن کسب و کار در شبکه‌های اجتماعی است.

پ.ن: در شبکه‌های اجتماعی تلگرام (در حال حاضر)، اینستاگرام و لینکدین فعال باشید و بطور مرتب و مستمر پست ارسال کنید.

چگونه بفهمیم یک سایت معتبر است

۶. سرعت سایت

ششمین نشانه برای جواب به این سوال که “چگونه بفهمیم یک سایت معتبر است”، سرعت سایت است.

فرض کنید در گوگل، عنوان یک سایت نظر شما را جلب کرده و روی آن کلیک می‌کنید. ۱۰ ثانیه، ۲۰ ثانیه یا بیشتر از ۳۰ ثانیه منتظر لود شدن سایت می‌مانید.

با فرض اینکه ۳۰ ثانیه منتظر لود شدن سایت بمانید (حوصله افراد در وب گردی انقدر پایین است که لود سایت به ۱۰ ثانیه نرسیده، صفحه را می‌بندند)، وقتی وارد آن سایت می‌شوید با یک دید منفی به آن سایت نگاه می‌کنید.

از طرف دیگر سرعت پایین سایت یک فاکتور بسیار منفی برای گوگل است و پس از مدتی رتبه شما را به طرز قابل توجهی کاهش می‌دهد. رضایت مشتریان برای گوگل از هر چیزی مهمتر است. بنابراین وقتی می‌بیند یک کاربر برای ورود به سایت شما بیش از ۲۰ ثانیه باید منتظر بماند، سایت شما را پایین می‌برد و سایت را بالا می‌آورد که مطالب مورد نظر کاربر را به سرعت به او نشان دهد.

پس اینکه چگونه بفهمیم یک سایت معتبر است، به سرعت سایت نیز مرتبط است. این مورد را بیشتر از اینکه باید در سایت خودتان در نظر بگیرید، باید در سایت دیگران نیز مورد توجه قرار دهید.

پ.ن: اگر سایت وردپرسی دارید، از پلاگین wp rocket یا wp super cache استفاده کنید.  من در سایتم از wp super cache استفاده می‌کنم و بسیار راضی هستم. من از سایت mihanwp.com این پلاگین را خریداری کرده‌ام.

مطالب مرتبط

۲ دیدگاه ها

  1. Avatar

    ممنون

    پاسخ
  2. ابوالفضل درویش ملکی

    خواستم بدونم سایتminibiyab.ir معتبر است

    پاسخ

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

close-link