آموزش سئو

راه‌کارهایی برای تقویت سئوی وبسایت شما

اینکه به دنبال راه‌کارهایی برای بهبود سئو هستید، یعنی اینکه یک کسب و کار اینترنتی را آغاز کرده‌اید. پس بیش از هر چیز به شما تبریک عرض می‌گوییم! شما باید بدانید که وارد یکی از خشن‌ترین و سخت‌ترین بازارهای رقبابتی تمام دنیا شده‌اید. این بازار بسیار دشوار است و هر کسی نمی‌تواند در آن به موفقیت برسد. اما این نباید شما را مئوس کند. تنها کسانی موفق می‌شوند که ابزار مناسبی در دست داشته باشند. این بازار نیاز به اطلاعات کافی و علمی دارد. بدون اطلاعات و دانش کافی، قطعا نمی‌توانید به موفقیت برسید. مهم‌ترین اطلاعاتی که نیاز دارید، روش‌های تقویت سئو یا همان بهبود سئو است. شما باید از طرق مختلف، باعث بهبود سئوی وبسایت خود شوید. اگر ابتدای راه باشید، شاید بخواهید بدانید که اصلا سئو چیست و چرا باید سئوی وبسایت خود را بالا ببریم؟ پس با ما همراه شوید تا پاسخ به تمام سوالات خود را بیابدی.

سئو چیست و چرا باید سئوی وبسایت خود را بالا ببریم؟

سئو مخفف کلمات Search engine optimization است. ترجمه این عبارت، بهینه سازی موتورهای جستجو خواهد بود. این یعنی برای اینکه موتورهای جستجو شما را بهتر پیدا کنند، باید یک سری دستورالعمل‌ها را اجرایی کنید. زمانی که در یک حوزه خاص فعالیت می‌کنید، قطعا پیش از هر چیز باید ببینید که مخاطبین شما چه کسانی هستند. پس از آن باید در مورد کلمات کلیدی محبوبی که مخاطبین شما اکثرا جستجو می‌کنند، تحقیق داشته باشید. سپس از این کلمات به عنوان کلید واژه یا همان کی‌ورد در مقالات وبسایت خود باید استفاده کنید. به این ترتیب زمانی که مخاطبین شما این عبارات را در گوگل یا هر موتور جستجوی دیگری وارد می‌کنند، سایت شما به آنها پیشنهاد داده خواهد شد.

معمولا کسانی که به دنبال یک موضوع خاص می‌گردند و در گوگل جستجو می‌کنند، تنها به دنبال پنج سایت اول می‌روند. اگر شما در این پنج سایت اول حضور نداشته باشید، احتمال شناخته شدن شما کمتر خواهد شد. مهم‌ترین اصل در هر کسب و کاری، شناخته شدن است. تصور کنید که شما یک دوچرخه فروشی آنلاین افتتاح کرده باشید. باید سئوی وبسایت شما به حدی عالی طراحی شده باشد که، با جستجوی کلید واژه خرید دوچرخه، سایت شما جزء سه سایت اولی باشد که به مخاطب پیشنهاد می‌کند. اگر جایگاه شما در لینک اول باشد، قطعا ترافیک بسیار زیادی جذب سایت شما خواهد شد. پس با تقویت سئو و بهبود آن، می‌توانید کسب و کار خود را حسابی رونق دهید.

برای تقویت سئو وبسایت خود چه کار کنیم؟

حال که با سئو و اهمیت بهبود سئو آشنا شدید، قطعا می‌خواهید بدانید که چطور سئوی وبسایت خود را بهبود دهید. گوگل معیارهای مختلفی برای اولویت‌بندی سایت‌ها دارد. این معیارها معمولا هر ماه تغییر می‌کنند و کاملا بر اساس آزمون و خطای کاربران می‌توان یک فهرست از روش‌های تقویت سئو تهیه کرد. هیچ لیستی از جانب گوگل صادر نشده اما در بخش‌های مختلف کم و بیش می‌توان رد پای راهنمای گوگل را یافت. به هر صورت این لیستی که قصد داریم به شما معرفی کنیم، یک لیست جامع و کاملا کارامد است که می‌تواند باعث بهبود سئوی وبسایت شما شود. پس با دقت به این نکات توجه کنید.

محتوای مرتبط منتشر کنید

مهم‌ترین اصل در بهبود سئو، تولید محتوا است. شما لازم نیست در هر حوزه‌ای محتوا تولید کنید. ابتدا باید حوزه کاری خود را انتخاب کرده و در همان حوزه محتوای مرتبط تولید نمایید. با این کار دقیقا همانند ثبت اصناف کشوری، به گوگل هم اعلام می‌کنید که قرار است در چه حوزه‌ای فعالیت داشته باشید. تولید محتوای مرتبط، باعث افزایش ترافیک سایت شما می‌شود. افزایش ترافیک هم به سایت شما اعتبار می‌بخشد و آن را در زمره سایت‌های معتبر و نامی قرار می‌دهد.

کلید واژه‌ها

یکی از اساسی‌ترین بخش‌های تقویت سئو به واسطه تولید محتوا، انتخاب کلید واژه مناسب است. کلید واژه بهتر است که یک عبارت باشد. بسیاری از افراد یک کلمه را به عنوان کلید واژه انتخاب می‌کنند. این کار باعث می‌شود تا بهبود سئو آنها، بسیار طولانی  شود. به عنوان مثال کلید واژه شما باید چنین عبارت‌هایی باشد: چطور بوریسه بگیریم؟ مهندسی بیومکانیک چیست؟ کارشناسی ارشد مدیریت انسانی

قرار دادن چند کلید واژه در یک محتوا

در بین بسیاری از تولید کنندگان محتوا این مساله رایج است که به ازای یک محتوا، چند کلید واژه قرار می‌دهند. در حقیقت باید گفت که رتبه گرفتن یک محتوا با دو یا چند کلید واژه، بسیار دشوار و دور از ذهن است. اگر می‌خواهید محتوای شما با هر دو کلید واژه در رتبه بالایی قرار بگیرد، باید همان محتوا را دو بار و هر بار با کلید واژه جداگانه منتشر کنید. با این کار امکان رتبه گرفتن محتوا با هر دو کلید واژه بیشتر خواهد بود.

قرارگیری کلید واژه در محتوا

پس از اینکه کلید واژه خود را انتخاب کردید، باید به این سوالات پاسخ دهید:

  1. آیا ممکن است که کلید واژه خودم را در URL یا همان آدرس محتوا قرار دهم؟
  2. آیا می‌توانم از این کلید واژه در تیتر اصلی خود استفاده کنم؟
  3. آیا می‌توانم از این کلید واژه در تیترها و  زیرتیترها نیز استفاده کنم؟

اگر بتوانید به هر سه مورد پاسخ مثبت دهید، یعنی می‌توانید در جهت تقویت سئوی وبسایت خود یک گام به جلو بردارید. پس حتما به شکل زیبا و خوانا از کلید واژه خود در موارد ذکر شده استفاده کنید.

محتوا

تنها تکرار کلید واژه مورد نظرتان در تیتر، زیر تیتر، آدرس سایت و تیتر اصلی نیست که باعث بهبود سئو می‌شود. بلکه شما باید به دفعات کافی از کلید واژه داخل متن خود استفاده کرده باشید. بهتر است هر ۲۵۰ کلمه یک بار، از کلید واژه اصلی خودتان در متن استفاده کنید. معمولا اساس موتورهای جستجو، سایت‌هایی را معتبر تشخیص می‌دهد که حدود 3 درصد از متن، کلمات کلیدی تکرار شده باشند. برای بهبود استفاده مخاطب از سایت، می‌توانید کلید واژه‌ها را در متن به وسیله بولد یا ایتالیک کردن، نمایان کنید.

محتوای خود را به صورت منظم آپدیت کنید

برای گوگل بسیار مهم است که شما یک محتوا را رها نکنید. هر بار که یک محتوا آپدیت شود، از دید گوگل معتبر‌تر خواهد بود. البته این موضوع کاملا طبیعی است. قطعا مثلا یک مطلب علمی نمی‌تواند چند سال معتبر باشد. یا به عنوان مثال شرایط مهاجرت ممکن است در هر سال تغییر کند. به همین دلیل گوگل تنها محتوایی را معتبر تشخیص می‌دهد که به صورت منظم و بر اساس یک برنام زمانی دقیق آپدیت شود. بهتر است برای بالا بردن اعتبار وبسایت خود و بهبود سئو آن، حتما یک برنامه زمانی برای آپدیت محتوا خود داشته باشید.

متا دیتا

در بخش <head> وبسایت شما، تگ‌هایی وجود دارند که به شما اجازه می‌دهند متا دیتا اضافه کنید. اگر شما یک سایت CMS دارید که توسط یک تیم UMC طراحی شده باشد، یعنی این بخش را با اطلاعات محبوب پر کرده‌اند. بهتر است این اطلاعات را به روز رسانی کنید.

محتوایی تولید کنید که بتوانید به هم لینک دهید

یکی از مهم‌ترین عوامل بهبود سئو و تقویت آن، لینک‌های درونی و لینک‌های خارجی است. شما باید در هر محتوا، چند لینک داخلی و حدقل یک لینک خارجی داشته باشید. معمولا ویکی پدیا را به عنوان لینک خارجی معتبر انتخاب می‌کنند. اما برای ایجاد لینک داخلی، باید محتوای شما به شکلی تولید شده باشند که امکان لینک دادن به یکدیگر را داشته باشند. به عنوان مثال زمانی که محتوا در مورد اخذ بورسیه یک دانشگاه است، می‌توانید با قرار دادن عبارت ” برای دریافت اطلاعات بیشتر اینجا را کلیک کنید.”، مخاطب را به یک محتوای دیگر در زمینه‌های تخصصی‌تر هدایت کنید. گاهی ممکن است در یک مقاله تخصصی، چند عبارت تخصصی وجود داشته باشند که آنها را در مقالات دیگر توضیح داده‌اید. پس چه موقعیتی بهتر از این تا مخاطب را به آنها ارتباط دهید.

با این کار در درجه اول سئوی وبسایت شما تقویت می‌شود. از طرف دیگر بونس ریت شما پایین می‌آید. یعنی مخاطب زمانی که به اطلاعات بیشتر نیاز داشته باشد، به جای ترک کردن وبسایت شما، اطلاعات را از همان جا به دست می‌آورد. پس به دو طریق باعث بهبود سئو شما خواهد شد. در نتیجه به هیچ وجه لینک گذاری را فراموش نکنید. این یک اصل بزرگ به حساب می‌آید که اکثرا از آن غفلت می‌کنند.

حتما از Alt یا همان متن جایگزین استفاده کنید

بسیاری از افراد، پس از بارگذاری فایل‌های چند رسانه‌ای یا همان مالتی‌مدیا، به هیچ وجه از Alt یا همان متن جایگزین استفاده نمی‌کنند. این در حالی است که شما در ازای قرار دادن هر فایل چند رسانه‌ای، برای تقویت سئو، باید جدول آن را تکمیل کنید. البته مهم‌ترین بخش آن جدول، Alt یا همان متن جایگزین است. این متن به موتور‌های جستجو کمک می‌کند تا وبسایت شما را در یک جستجو بهتر پیدا کنند.

اگر وقت و حوصله قرار دادن متن جایگزین را برای تمامی فایل‌ها ندارید، بهتر است حداقل یکی از آنها را تکمیل کنید. معمولا بر اساس تجربه توصیه می‌شود که حتما تمام متن جایگزین یا حداقل بخشی از آن، دارای کلید واژه باشد. به عنوان مثال اگر کلید واژه شما طریقه اخذ بوریسه است، متن جایگزین را طریقه اخذ بورسیه یا مثلا طریقه اخذ بوریسه فرانسه قرار دهید. با این کار هم به سئو وبسایت خود کمک می‌کنید هم احتمال دیده شدن و افزایش ترافیک وبسایت شما بالا می‌رود.

سرعت باز شدن وبسایت خود را افزایش دهید

شاید در ابتدای امر تصور کنید که سرعت باز شدن وبسایت، چه تاثیری می‌تواند بر سئوی وبسایت داشته باشد؟ باید بدانید که یکی از شاخص‌های مهم اعتبار سنجی گوگل، بونس ریت است. این شاخص نشان دهنده زمانی است که یک کاربر در وبسایت شما سپری می‌کند. قطعا شما هم وبسایت‌هایی را مشاهده کرده‌اید که تنها برای بالا بردن ترافیک، از کلید‌ واژه‌های مختلف به صورت بی هدف استفاده کرده و پس از ورود به آن متوجه این مساله می‌شوید. در این مرحله قطعا سریعا صفحه او را می‌بندی. در ابتدا این دسته وبسایت‌ها تصور می‌کردند که با حیله می‌توانند گوگل را فریب دهند. اما اگر یک کاربر به سرعت سایتی را ترک کند، گوگل این را امتیاز منفی محسوب می‌کند.

حال حتی اگر شما اطلاعات مفیدی هم روی سایت خود داشته باشید، اگر وبسایت شما سریع بالا نیاید، کاربر صفحه شما را خواهد بست. با این کار ضربه بسیار بزرگی به سئو سایت شما وارد خواهد شد با اینکه برای تولید محتوای مرتبط تلاش زیادی داشته‌اید. پس حتما با خرید هاست مناسب و ماژول‌های کارامد، سرعت باز شدن وبسایت خود را افزایش دهید.

خب تقریبا با چند مورد از قواعد مهم بهبود سئو آشنا شدید. برای تقویت سئو وبسایت خود، چندین و چند پارامتر مختلف وجود دارند که باید رعایت کنید. هر سال و بعضا هر ماه شاخص‌های جدیدی توسط گوگل ارائه می‌شوند. اما فقط برای بهبود سئوی وبسایت خود باید در نظر داشته باشید که گوگل را نمی‌توانید فریب دهید! پس محتوای مرتبط تولید کنید و به فکر مخاطب باشید تا پیشرفت کنید!

منابع نوشته:

https://www.mtu.edu/umc/services/digital/seo/

اشکان

از سال 86 تا کنون بصورت متمرکز روی وردپرس کار می کنم و تابحال بیشتر از 500 سایت رو برای هم میهنان راه اندازی کردم، سابقه مطلوبی در فریلنسینگ داشتم و بیشتر تمرکزم روی منتورینگ استارتاپ ها هست و در حال حاضر افتخار همکاری با احمد کلاته رو دارم.

نوشته های مشابه

8
دیدگاه بگذارید

avatar
5 موضوعات کامنت
3 پاسخهای موضوع
1 فالورها
 
بیشترین اظهار نظر را نشان دادند
دیدگاه های داغ
6 نویسندان دیدگاه
اشکانحسنعلیرهاسروش نویسندگان دیدگاه های اخیر
  اشتراک  
جدید قدیمی بیشترین رای
اطلاع از
حسن
مهمان

با سلام و احترام
مقاله بسیار مفیدی بود.
ممنون از انتشار مطالب کاربردی و بروز در وبسایتتون.
با سپاس فراوان

علی
مهمان
علی

سلام وقت بخیر
میخوام یک سایت اموزشی که داخلش ویدعو ها و مقالات اموزشی هست به همراه چندین دوره اموزشی جهت فروش انلاین داشته باشم به نظر شما از قالب های اماده استفاده کنم یا بدم سایت رو برام بسازن؟؟

رها
مهمان
رها

فوقالعاده بود ممنونم از اینهمه اطلاعات ارزنده،باشد که شما رو از نزدیک ملاقات کنم💜

سروش
مهمان

سلام با خوندن مقالتون چنتا سوال برام پیش اومد اگر راهنمایی کنید ممنون میشم اولین مقاله سایتم با عنوان ” دستورالعمل کار با دستگاه فرز” بود کلمه کلیدی کانونی “دستگاه فرز ” رو انتخاب کردم برای یوآست، و سعوش کردم. مقاله اخیرم هم کلمه کلیدی کانونی “ماشین فرز” برای یوآست تعریف کردم و سعوش کردم. الــان میخوام عنوانی انتخاب کنم در مورد شناخت اجزای این دستگاه و عناوینی مثل “قطعات دستگاه فرز” یا “اجزای ماشین فرز” طبق نتایج گوگل مناسب هستن خب من “دستگاه فرز” و “ماشین فرز” رو در پست های قبلی سعو کردم و روشون کار کردم محتواهای… مشاهده ادامه »

ameneh
مهمان
ameneh

سلام بابت اطلاعات خوب و مفیدتون ممنونم.
ببخشید من چندتا ایده دارم. که خیییلی میشه ازش پول درآورد.چطوری مشاوره بگیرم ازتون

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن