تحلیل داده های بازاریابی اینترنتی از زبان عادل طالبی

سلام احمد کلاته هستم مربی کارآفرینی اینترنتی یک فایلی داشتم گوش می کردم از استاد عادل طالبی در کانال کسب و کارشان در مورد تحلیل داده ها بود و مواردی که من در کارگاه می گفتم و خیلی به عزیزان…

مهران ارشاد

انتشار در: ۲۱ فروردین ۱۳۹۷
امروز ۱۱ خرداد ۱۳۹۹

سلام احمد کلاته هستم مربی کارآفرینی اینترنتی یک فایلی داشتم گوش می کردم از استاد عادل طالبی در کانال کسب و کارشان در مورد تحلیل داده ها بود و مواردی که من در کارگاه می گفتم و خیلی به عزیزان و دانشجوها تاکید می کردم که عزیزان زمانی که اطلاعاتی را دریافت می کنید این خیلی خوب است اما اینکه چطور آنها را تحلیل می کنید این خیلی خیلی مهمتر است. دقیقا این موارد را استاد آقای طالبی ارائه کردند که دیگر مواردی که ایشان می گویند  از نظر من یک حرف کاملا اثبات شده و ارزشمند و بااعتباری است. ایشان یک فایل صوتی قرار داده بودند، حالا ایشان بیشتر رویکردشان به سمت کانال بود که مثلا یک سایتی وجود دارد به اسم ادد شات می آید اطلاعات کانال شما را در اختیار شما قرار می دهد که چند نفر در این تاریخ وارد کانال شما شدند و چند نفر خارج شدند و کسانی که خارج شدند مثلا در چه ساعاتی خارج شدند و یک سری اطلاعات رایگان است و یک سری غیررایگان است.

در مورد این صحبت کردند که شما یک جایی هست یک اطلاعاتی به دست می آورید اما یک جایی است که شما می آیید این اطلاعات را تحلیل می کنید مثلا من می آیم در کانالم یک اطلاعاتی قرار میدهم و در طی یک روز می بینم که ده نفر به اعضاء کانال من اضافه شدند و بعد می گویم که دمم گرم که تعداد اعضای کانالم زیاد شدند .

اما این کافی نیست اینکه شما صرفا بدانید که اینقدر اضافه شدند به تعداد اعضای کانال و امروز این قدر کم شده است. یا اینکه این مطلبی که من گذاشتم اینقدر ویو خورده است، صرفا اینکه این اطلاعات را داشته باشید مهم نیست این که این اطلاعات را داشته باشید و بعدا بیایید از روی این نتیجه گیری کنید که چطور در آینده باید فعالیت داشته باشید در کانالتان و در سایتتان این خیلی ارزشمند است.

مثلا بروید در گوگل آنالیتیکس این که شما بیایید داخل گوگل آنالیتیکس ببینید که در سایت کانتند ببینید که صفحات سایت شما کدام ها لیندینگ پیج بوده است و کدام ها بانس ریت داشته و بیاید دلیل بانس ریت  بالای صفحاتتان را و دلیل اینکه مثلا تایم پیج صفحات سایت شما پایین است و بیایید اینها را بررسی کنید و روی اینها تحلیل کنید و کار کنید خیلی خیلی ارزشش بالاتر است.

ما با کلمه کسب در آمد در منزل آخرهای صفحه اول بودیم بعد من نگاه کردم دیدم که در گوگل وب مستر دیدم که CTR  پایین است و احتمال زیاد دادم که به این دلیل است. تا یک بار یکی از دلایلی که CTR در گوگل پایین است این است که پایین است رتبه اش در گوگل پایین است که اگر رتبه را بیاورید بالا طبیعتا کلیک بیشتر رویش می شود بعدا رفتم داخل گوگل آنالیتیکس و دیدم که با بانس ریت این صفحه بالا است. یعنی بانس ریت روی ۷۰ درصد است آمدم تحلیل و بررسی کامل کردم و آخر سر توانستم برسانم به ۴۵ الی ۵۰ درصد، با اطلاعاتی که از گوگل وب مستر و این طرف از آنالیتیس گرفتم الان رتبه دو گوگل هستیم و الان داریم کار میکنیم که بیایم رتبه یک گوگل قرار بگیریم.

ببینید عزیزان این که شما اطلاعات را در جایی دریافت می کنید یک بحث خیلی خوب است اما اینکه این اطلاعات را بیایید تحلیل و بررسی کنید از آن نتایجی بگیرید و روی آن نتایج اقداماتی انجام دهید برای بهبود و در نهایت بیایید دوباره نتایج اقداماتی که انجام دادید تهیه و بررسی و دوباره آنها را تحلیل کنید این خیلی خیلی مهم است.

عزیزان نسل آینده بشر نسل بیگ دیتا است یعنی اینکه شما بتوانید اطلاعات را جمع آوری کنید این  اطلاعاتی که ما مثلا در لیست ایمیلمان داریم یا اطلاعاتی که در تبلیغات این طرف و آن طرف انجام می دهیم متوجه می شوید که کدام کانال ها بیشتر برای چه کسب و کاری بیشتر بازدهی دارد و کدام کمتر بازدهی دارد این اطلاعات اطلاعات مهمی است و در نهایت تحلیل کردن آن اطلاعات خیلی مهم است.

من هم داخل سایت و هم داخل کانال ویس آقای طالبی را قرار می دهم که خیلی ارزشمند است و حتما آن را گوش کنید و یک مورد دیگر هم اینکه می خواهم اعلام کنم این است که در گوگل وب مستر و گوگل آنالیتیکس و سایت هایی مثل ادد شات و تل بال و سایت های دیگر مثل مااز  این سایت ها به شما اطلاعات می دهند ما مثلا در دوره های مختلفی که برگزار می کنیم گوگل آنالیتیکس را آموزش می دهیم و این گوگل آنالیتیکس را فقط نمی یاییم بگوییم که سایت کانتنت را نشان می دهد و فلان چیز را نشان می دهد و اینها است و یکسری اصطلاحات را به شما آموزش دهیم و تمام نه، می آییم می گوییم که این اطلاعات را از آنالیتیس دریافت کردید حالا این به چه دردی می خورد اگر اکتیو یوزرهای شما در یک هفته گذشته این قدر و در یک ماه گذشته این قدر بوده است حالا شما چه اطلاعاتی از این می توانید به دست بیاورید این خیلی خیلی مهم است. چطور می توانید از این اطلاعات به نفع خودتان و برای بهبود کسب و کار خودتان استفاده کنید. پس خواهش می کنم که  آمار تبلیغات و فعالیت هایتان را داشته باشید که یک چیز طبیعی است  و اما اینکه آن اطلاعات را تحلیل کنید روی آن تحلیلتان اقداماتی انجام دهید و نتیجه آن اقدامات را دوباره تحلیل و بررسی کنید باز یک امری است که حتما باید انجام شود امیدوارم که این کارها روی کسب و کار خودتان انجام دهید و درنهایت تاثیرات خوب آن را در کسب و کارتان ببینید. خیلی متشکر هستم از توجه شما.

مطالب مرتبط

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

close-link